Tipy na originální dárky pro kluky & muže

Rádi dáváte netradiční, originální dárky a víte, že muž, pro něhož teď sháníte překvapení, originální dárek ocení? Pak Vám a vaší kreativitě nic nestojí v cestě- tedy pokud máte dostatek nápadů na to, co darovat.

Pokud Vás momentálně přepadl a zaskočil nedostatek inspirace, pak jsme tu my, abychom Vám pomohli vybrat ten pravý, originální dárek pro muže, ať už jde o bratra, kamaráda, manžela či šéfa.

Zde najdete rychlý seznam nejrůznějších tipů na originální dárky k nejrůznějším příležitostem, ze kterého si snad vyberete ten pravý (pro Vás i pro něj).


Kalendář z vlastních fotografií
Stálice na poli osobních dárků od srdce je kalendář z vlastních fotografií- ideálně fotografií celé rodiny a vás-vnoučat s dědou. Druhou, méně známou, ale neméně sofistikovanou variantou kalendářního dárku k Vánocům je kalendář z fotografií z dědova života- máte-li dostatek materiálu, můžete zvolit i týdenní variantu ročního kalendáře. Vhodné je rozdělit pak dědův život do životních fází (narození, školka, první třída, rodina se sourozenci, taneční, vojna, svatba…) až do současnosti.
Předplatné oblíbeného časopisu/novin
Má Váš otec oblíbený časopis nebo noviny, které si kupuje? Pak právě Vánoce jsou tou nejvhodnější chvílí, předplatit mu jeho oblíbené čtivo na další rok dopředu a navíc až do domu! Kouzlo předplatného je v tom, že z něj bude mít radost až do příštích Vánoc!
Předplatné čokolády
Sháníte pro svého přítele/manžela originální, nečekaný, milý dáreček k Vánocům? Trefou do černého bude předplatné něčeho, co by jen tak nečekal, co má rád a co ho tak bude moct těšit po celý rok. Pokud má Váš muž vášeň pro sladké, pak nešlápnete vedle s předplatným čokolády na rok- obdarovaný každý měsíc obdrží dárkově zabalený balíček s výběrem 3 luxusních tabulkových čokolád. Je-li Váš partner založením spíše praktik, kterého na sladké dvakrát neužije, pak mu můžete originálně předplatit ponožky (nostalgický vánoční dárek) až do domu na celý rok!
Dárek do sbírky
Sbírá tatínek známky, vláčky, angličáky, mince, podpisy, sportovní trikoty, CD nebo gramofonové desky? Pak jsou Vaše starosti s dárkem nejen k Vánocům, hned poloviční! Zapátrejte, jaký kousek mu ve sbírce chybí, a rozšiřte jeho kolekci! Radost sběratele nad takovým dárkem je bezmezná!
Domácí výčep
Hledáte dárek k Vánocům, který by Vašemu milovníkovi zlatavého moku, zpříjemnil a ulehčil život? Darujte mu domácí výčep- skvělý dárek, který mu ušetří cestu do restaurace. Díky Vašemu prezentu si Váš táta bude moct dopřát orosené, svěží pivo i doma. Domácí výčepy, s kapacitou 20l lze pořídit již okolo 2000 Kč!
Narozeninová párty
Oslavit narozeniny v rodinném kruhu je bez diskuze moc fajn… ještě lepší však je, přidají-li se k vám kamarádi, kolegové, bývalí spolužáci a širší rodina Vašeho otce-oslavence. P.S. Narozeninové party dodáte náležité grády, stylizujete-li jí do určitého tématu, např. havajská party, karneval, film-star party, vesmírná party apod.
Neobyčejné víno
Váš děda nemusí být vášnivý vinař, ani znalec vína, aby ocenil láhev vína z roku svého narození. Konečně jak lépe poznat dobrý ročník, že?
Zajímavá knížka
Říká se, že kniha a pes jsou nejlepším přítelem člověka. Netroufáte-li si na koupi psa, pak to zkuste s knihou! Váš bratr nemusí být vyložený knihomol, abyste mu knižním dárkem udělali radost- mnohem důležitější je výběr samotné knihy. Nemá-li Váš brácha oblíbený žánr nebo autora, od kterého byste mu koupili novou knihu, zkuste to s osvědčenými a všeobecně (zejména muži) oblíbenými žánry, jakými jsou knihy rekordů, kvízů a rébusů, IQ testy, příručky pro muže, biografie oblíbené osobnosti…
Film/klip života
Sentimentální dárky jsou zejména k životním jubileím trefou do černého. Starší lidé rádi vzpomínají (mají na co) a tak je zaručeně potěšíte, vyrobíte-li jim film jejich života, tzn. poskládáte fotky od jejich narození do současnosti (narození, rodiče + sourozenci, školka, škola, vojna, svatba, děti, vnoučata, dovolené…) a doplníte sem tam komentáři a roky (pro případ, že by si děda nemohl vzpomenout, kdy a kde to bylo. K dokonalosti tuto fotografickou prezentaci přivedete, podbarvíte-li ji hudbou, ideálně dobovou k daným fotkám! Film života j ideálním dárkem ke kulatým narozeninám, ale i jen tak, hledáte-li nevšední, narozeninové překvapení.
"Hudba mládí"
Není snad člověka, který by neměl rád hudbu… Koupit CD/desku/kazetu dědovy oblíbené kapely/zpěváka není dvakrát velký kumšt, nicméně potěší… Hledáte však hudební dárek, který Vašeho dědu vytrhne a nadchne? Pak nahrajte vlastní CD/kazetu, písniček, které se hrály, když se dědeček narodil, případně když mu bylo mezi 15-25 (je prokázáno, že lidé v tomto období vnímají hudbu nejintenzivněji a proto jim leží nejvíce u srdce).
Rodokmen
Mít vlastní rodokmen, to již dávno není jen šlechtickou výsadou, naopak, mít vlastní strom života, znát své předky „s jejich daty“ je přáním nejen mnoha seniorů! Sehnat údaje a vyrobit tento dárek Vás bude stát značné úsilí a čas, ale zato si buďte jistí, že nad tímto dárkem bude Váš děda přímo jásat! Díky digitalizaci archivů a matrik můžete mnohé své předky objevit i z pohodlí domova, což je rozhodně velká výhoda.
Dobové noviny
A máme tu další hit na poli nevšedních, originálních dárků (nejen) pro muže: výtisky novin ze dne narození oslavence! Díky digitalizaci tiskovin a archivů můžete zprávy ze dne D na internetu snadno dohledat a sami si vytisknout, případně si objednat a nechat zaslat celý výtisk (nejčastěji Rudé Právo).
Lekce s trenérem
Je Váš sourozenec sportovec, ať už začátečník nebo fitness fanatik? Potěšte ho narozeninovým dárkem v podobě poukázky na lekci/lekce sportu, který dosud nezkusil. Prim hrají kurzy kick-boxu, thajského boxu i klasického, či MMA trénink. Pokud Váš bratr není zrovna fanda bojových sportů, mohl by ocenit fitness lekci s trenérem, kurz běhu-příprava na maraton apod.
Tematický dort
Všichni budou jistě souhlasit, že k narozeninám nerozlučně patří dort! Ovocný dort se šlehačkou je určitě parádní lahůdka, spojíte-li však např. bratrův koníček s výtečnou chutí dortu, získáte rázem originální, osobní (byť ne příliš trvalý), krásný narozeninový dáreček! Motivů narozeninového dortu je nespočet… V popularitě pak vítězí zejména vtipné motivy, např. - dort alá pečené kuře, pro milovníka psů alá psí hlava, fotbalový nadšenec zaplesá nad dortem ve formě fotbalového míče/hřiště, fanoušek sportovního klubu uvítá dort se znakem týmu, bratra- rybáře nadchnete kapr-dortem, milovníka hororů potěšíte lidskou hlavou/ končetinou atp.
Metr piv
V hospodské hantýrce představuje metr piv známou a uznávanou veličinu, která tradičně představuje 11 velkých piv (0,5l) a jednoho panáka rumu v řadě za sebou. O něco svátečnější verzí tohoto pivního pokladu je řada 14 lahvových piv různých značek, vyskládaných podél metru za sebou. Pokud máte bratra pivaře, s tímto dárkem uděláte terno!
Sázkový los
Popřát kamarádovi hodně zdraví, štěstí, lásky a peněz k svátku je sice hezká věc, ale boháče to z něj neudělá…myslíte-li to se svým přáním vážně, kupte kamarádovi k svátku sázkový tiket (na sportovní utkání nebo čísla) případně stírací los. Tento zdánlivě malý, nenápadný dárek může obrátit život vašeho kamaráda naruby… a když nic jiného, dopřejete mu alespoň pár chvil příjemného vzrušení.
Koloběžka/elektrokolo Pugét uzenin
Tradičně jsou jmeniny příležitostí darovat pugét a bonboniéru… Správně však asi tušíte, že svazkem tulipánů tatínka do radostné nirvány nepřivedete. ALE není kytka jako kytka! K tatínkovu svátku nechte uvázat pugét z uzenin- vypadá vskutku efektně a vězte, že jím muže potěšíte! Není-li váš tatínek zrovna „uzeninový typ“, pak mu můžete nechat uvázat kytici třeba z ovoce nebo sladkostí.
Cigaretová květina
Nutno přiznat, že různé lidské neřesti jsou hotovou studnicí na nápady na dárky! Vezměte si třeba lásku k pivu, vínu a co teprve kouření! Máte-li tchána kuřáka, pak máte o „praktické“ dárky postaráno! Není-li karton cigaret zrovna Váš styl (není divu), můžete se vytáhnout něčím „lepším“, třeba krabicí doutníků nebo „květinou“ uvázanou/odekorovanou cigaretami. Buďte si jisti, že z tohoto pugétu bude mít Váš tchán opravdu velkou radost!
Domácí meteostanice
Ještě nikdy jste neslyšeli o domácí meteostanici? Pak zbystřete, protože právě tahle „hračka“ může být to, co Vašemu tchánovi udělá radost! Domácí meteostanice je svým způsobem mnohem chytřejší budík, který na větším displeji zobrazuje mimo jiné předpověď počasí, venkovní tlak, vlhkost vzduchu, fáze měsíce, čas východu a západu slunce… Zkrátka „věcička“, se kterou si pánové všech věkových kategorií vyhrají.
Džbánek na pivo s pípou
Užívá si Váš tchán rád čepovaného pivínka? Pak mu dopřejte tu slast, moct si jej sám, v pohodlí domova načepovat a darujte mu speciální, 5l džbán na pivo s pípou. Sofistikovanější verzí narozeninového dárku pro pivaře je domácí výčep.,
Dobrý skutek
Je tchán dobrák od kosti, který navíc nic nepotřebuje a jak říká, všechno má? Udělejte jeho jménem dobrý skutek v oblasti, která mu nejvíc leží na srdci. Můžete např. adoptovat kus lesa- zaplatíte výsadbu nových stromků, adoptovat mu můžete oblíbené zvířátko v zoo (přidanou hodnotou dárku je seznam akcí, pořádaných pro sponzory či volné vstupenky do zoo), můžete jeho jménem přispět místní neziskové organizaci, které fandí atp.
Splněný sen
Není nad to, když se sen stane skutečností. Snil Váš kamarád kdy o kariéře popeláře, metaře, pasáčka ovcí, bagristy, ošetřovatele v zoo, závodníka Formule 1? Splňte mu dávný sen a darujte mu poukaz zážitkové agentury na jeden den, strávený vysněnou prací.
Luštění
Pokud má tatínek Vašeho muže zálibu v luštění křížovek, sudoku, číselných rébusů apod., pak neuděláte chybu, předzásobíte-li jej jeho oblíbeným luštěním, např. v podobě špalíčku křížovek na celý rok. O něco sofistikovanější verzí papírového luštění pro milovníky sudoku je jejich elektronická verze, připomínající staré, slavné „digi-hry“.
Ohňostroj Hobby dárek
Má Váš kamarád nějaký výrazný koníček, např. zálibu v autech, motorkách, rybaření, sportu nebo třeba muzice? Pak vybrat ten pravý, originální dárek k Vánocům nebude tak těžké! Motoristu můžete potěšit elektrickou škrabkou na skla, vůní v plechovce, držákem na kelímek, trikem/mikinou se značkou jeho auto-miláčka, autokosmetikou, klíčenkou se značkou/modelem jeho auta nebo modelem auta samotného atd. Rybáře nadchnete rybářskými potřebami- navijáky, gumové nástrahy, háčky, termohrnkem/termoskou- na rybách je občas zima, knihou o rybaření, rybářskou odlehčenou trojnožkou, multifunkčním nožíkem atp. Kamaráda sportovce potěšíte sportovními doplňky- batoh, funkční prádlo, tachometr na kolo, krokoměr, výživové doplňky… Kamaráda, nadšeného z nějakého hudebního žánru či kapely můžete obdarovat lístky na koncert, tričkem/plakátem s oblíbenou kapelou či CD.
Hra na schovávanou
Další z našich tipů není ani tak nápad na dárek jako na způsob, jak dárek darovat. Je-li Váš kamarád hravé a dobrodružné povahy dejte po gratulaci namísto dárku pouze pár indicií, kde má svůj dárek hledat. Kamarádovo pátrání po dárku mu můžete ztížit různými úkoly a překážkami (uhodnutí hádanky, vyluštění křížovky, kde tajenkou je, kde je dárek ukrytý apod.) Totiž nejen dárek, ale i způsob jeho předání má lví podíl na konečné radosti oslavence…
Předplatné TV kanálu
Je Váš manžel pasivním fotbalistou nebo zapáleným televizním fanouškem jiného sportu, dokumentárních filmů, seriálů, českých i zahraničních filmů či zahraničních programů v angličtině? Potěšte ho předplacením vybraných televizních programů a jeho radost bude bezmezná, uvidíte!
Demižon domácí medoviny
Že k nejlepším dárkům patří ty, které pro druhého vyrobíte samy, s láskou, o tom není třeba dlouze diskutovat. Vlastnoručně vyráběné dárky jsou jako dělané k manželovu svátku, a co teprve, dají-li se vypít! V domácích potřebách si pořiďte pěkný demižonek a pusťte se do výroby domácího, lahodného moku, třeba vína, medoviny nebo lemocella. Nechcete-li se pouštět do výroby domácího alkoholu, zkuste to s domácím sirupem, výtečně chutná třeba šťáva z bezinek!
Domácí cup-cakes
Cupcakes- minidortíčky se staly cukrářským šlágrem posledních let a protože láska, jak známo, prochází žaludkem, není důvod nespolehnout se na kouzlo těchto rozkošných zákusků právě na Valentýna! Domácí cup-cakes můžete ozdobit marcipánovými srdíčky, oblíbeným ovocem, převázat mašličkou jako malý sladký dáreček, zabalit do zamilované, srdíčkové krabičky atd. Do valentýnského minidortíku můžete romanticky ukrýt další, malé valentýnské překvapení pro Vašeho přítele či manžela- třeba manžetové knoflíčky nebo láskyplný vzkaz na papírku.
Na výlet společnými silami
Asi se všichni shodneme na tom, že dárek k Valentýnu by měl být romantický, že k nejlepším dárkům patří ty, které potěší oba partnery a že nejtrvalejšími dárky jsou vzpomínky. Dárkem k Valentýnovi, který splňuje všechny tyto tři podmínky je výlet do romantikou tepající Paříže, Benátek, Verony… Věnujte si s přítelem/manželem k svátku zamilovaných výlet, na který se nezapomíná, a zkuste to hravou formou: Darujte svému partnerovi cestovního průvodce po městě/místě, kam byste se rádi podívali a kasičku (se startovacím příspěvkem) na společné šetření na výlet.
Šeková knížečka
Knížka poukázek na nejrůznější větší i menší službičky je velkým hitem na poli dárků pro přítele. Že nevíte, o co se jedná? Pořiďte si trhací bloček nebo nastříhejte barevné papírky, na každý list napište, za co jej u Vás může Váš přítel vyměnit. Při vymýšlení bonusů zkuste být originální, střídejte větší služby/dárky s menšími. Zde je několik originálních tipů na „výměnné, dárkové poukázky“: televizní servis- donáška piva, chipsů a chlebíčků k fotbalovému zápasu, 30 minut ticha, týden snídaní do postele, domácí masáž, úklid garáže/kanceláře, týden ranního venčení pejska (máte-li), tři dny bez domácích prací, uvaření partnerova nejoblíbenějšího jídla, atd.
Nástěnné hodiny
Hodiny jsou takřka univerzálním, praktickým dárkem pro každého muže. Zkuste tomuto klasickému, serióznímu dárku obléknout nový kabát a darujte svému příteli speciální, vtipné, zamilované nástěnné hodiny, např. s dvanácti Vašimi fotografiemi namísto číslic nebo 4,6 nebo 12 různými úkoly namísto číslovky- třeba „čas na pusu“, „čas na silné obětí“, „čas na pochvalu“, „čas na široký úsměv“ atd.
Obraz & plakát
Obraz, to je dárek jako hrom a nemusíte kupovat Picassa, abyste partnera překvapily a nadchly! Zde je několik tipů na to, jaký obraz vašeho přítele či manžela k narozeninám potěší: a) obraz/plakát oblíbeného filmu/slavné osobnosti- pořídíte na internetu již od pár set korun. b) nedoceněné dílo- tříme-li ve Vašem muži umělecká duše, obdarujte ho na narozeniny obrazem z antikvariátu/internetového bazaru ve stylu, který má Váš partner rád a třeba, kdo ví, náhodou Váš narozeninový dárek jednou bude mít cenu dvou vilových domů! c)vlastní dílko- máte-li kuráž, můžete se do malování obrazu k manželovým/přítelovým narozeninám pustit sama! Nejste-li výtvarný talent, můžete si vypomoci koláží, kterou dokreslíte nebo abstraktním dílem, u kterého lze jen těžko hodnotit záměr.
Vlastní koláž
Jak lépe dát partnerovi najevo, že Vám na něm záleží, že ho máte rády, než dárkem, který pro něj z lásky vyrobíte samy? Velmi oblíbeným dárkem k výročí jsou koláže, které zachycují největší okamžiky uplynulého, společně prožitého roku. Doprostřed umístěte srdíčko, počet let, které jste spolu a tadá- umělecký dárek pro přítele i manžela je na světě!
Fotokniha Sada na grilování
Grilování je nejmilejším druhem vaření mužů. Že nemá muž zahradu nebo terasu, kam by si mohl gril postavit, není ještě důvodem, aby negriloval. Výtečným dárkem pro milovníky barbecue jsou přenosné grily, které jsou i snadno skladovatelné ve sklepě či komoře. Vtipným a zároveň praktickým dárkem nejen pro partnera je souprava nástrojů na grilování v šikovném kufříku, který vypadá jako sada pro kutily. Svůj grilovací narozeninový dárek můžete nakonec vylepšit o všelijaká grilovací koření, omáčky a marinády.
Noviny na míru
Pro šéfa se smyslem pro humor můžete nechat k jeho narozeninám vytvořit noviny na míru a položit na stůl nebo do pošty. Že nevíte, co jsou to noviny na míru? To je prosím tiskovina, která vypadá jako opravdové noviny, a kterou necháte vytvořit/vyrobíte sami. Na titulní stranu můžete umístit velkou fotografii Vašeho šéfa a pod ní např. článek, „Nejoblíbenější šéf v severočeském kraji slaví dnes narozeniny“ Ostatní články mohou sestávat z gratulací jednotlivých zaměstnanců, vždy s menší fotkou, z rozhovorů se zaměstnanci, např. na téma „Čeho si vážíte na svém vedoucím?“ atp.
Pivní speciál
Hledáte nějaký malý, přesto však milý a originální dáreček k narozeninám pro kamaráda, který si rád vychutná sklenku zlatavého moku-piva? Pak se vydejte do pivotéky- podobně jako vinotéka je tento obchod specializovaný na prodej nejrůznějších druhů piva a nakupte několik exotických, zajímavých kousků pro kamaráda. Pořídíte-li kamarádovi lahví, můžete se pyšnit darováním „metru piva“.
Trochu jiný manažerský kufřík
Dalším z řady „lepších“ a zároveň vtipných dárků k narozeninám šéfa- gurmeta je krásný, manažerský kufřík, do kterého zabalíte vepřovou kýtu a lahev kvalitního vína či slivovice.
Hra na míru
Jste dostatečně kreativní a máte hravého nadřízeného, pro kterého sháníte originální dárek/hračku k narozeninám? Vyrobte mu oblíbenou hru Monopoly, ovšem vtipně vyměňte tradiční „obchodní artikly“ za jména, dodavatelů, velkých zákazníků a konkurentů vaší firmy.